Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przymierze diabłów

29 sierpnia 2015 | Plus Minus | Jeremi Zaborowski
Wiaczesław Mołotow, szef sowieckiej dyplomacji (pierwszy z lewej), w przyjacielskiej pogawędce m.in. z Joachimem von Ribbentropem  i Heinrichem Himmlerem w przytulnych salach  berlińskiego Kaiserhofu. Listopad 1940 r.
źródło: MP/Portfolio/Leemage/AFP
Wiaczesław Mołotow, szef sowieckiej dyplomacji (pierwszy z lewej), w przyjacielskiej pogawędce m.in. z Joachimem von Ribbentropem i Heinrichem Himmlerem w przytulnych salach berlińskiego Kaiserhofu. Listopad 1940 r.
Roger Moorhouse, Pakt diabłów, tłum. Grzegorz Siwek, Wydawnictwo Znak, 2015
źródło: Plus Minus
Roger Moorhouse, Pakt diabłów, tłum. Grzegorz Siwek, Wydawnictwo Znak, 2015

Nawet gdyby Zachód był lepiej przygotowany do wojny, trudno byłoby w 1939 roku storpedować sojusz Berlin–Moskwa oparty na głębokiej zbieżności interesów strategicznych.

Okładka najnowszej książki Rogera Moorhouse'a utrzymana jest w jasnej czerwieni, kolorze flag hitlerowskich Niemiec i Związku Sowieckiego. Na jednolitym, czerwonym tle wpisano czarną swastykę oraz żółte sierp z młotem, symbole dwóch totalitarnych imperiów. Trudno o lepszą ilustrację dla książki, której podtytuł brzmi „Hitlera układ ze Stalinem 1939-41". To pozycja ważna, bo niewiele na półkach księgarskich Zachodu można znaleźć pozycji traktujących o wstydliwym dla miłośników „wujka Joe" Stalina epizodzie historii.

O treści wydanej właśnie w Polsce książki najlepiej mówią tytuły rozdziałów: „Diabelski wywar", „Zjednoczeni poprzez krew", „Jazda na nazistowskim tygrysie" czy „Nie ma honoru wśród złodziei". Autor, brytyjski historyk, znany w Polsce choćby z napisanej wspólnie z Normanem Davisem książki „Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego" o historii Wrocławia, podjął się opisu blisko dwóch lat sowiecko-niemieckiej współpracy na podstawie dokumentów, opracowań i wspomnień. Historii, która, jak pisze Moorhouse, „nadal nie stała się częścią wspólnej narracji Zachodu o drugiej wojnie światowej, z wyjątkiem może Polski i państw bałtyckich".

Sam pakt Ribbentrop-Mołotow jawi się w książce Moorhouse'a jako logiczne zwieńczenie sytuacji, w jakiej znajdowały się latem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10230

Wydanie: 10230

Zamów abonament