Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Technotelepatia

17 października 2015 | Plus Minus | Łukasz Kaniewski
źródło: AMELIE-BENOIST/BSIP/AFP, Wikipedia
Tak sto lat temu francuski rysownik Willemard wyobrażał sobie szkolę w 2000 roku
źródło: Plus Minus
Tak sto lat temu francuski rysownik Willemard wyobrażał sobie szkolę w 2000 roku

Możemy przekazywać sobie myśli za pomocą wzmocnionych przez komputer fal mózgowych 
– pokazał eksperyment. Czy to jest właśnie przyszłość międzyludzkiej komunikacji?

Łukasz Kaniewski

Kobieta w gumowym czepku na głowie ma trudne zadanie: musi zgadnąć, o jakim zwierzęciu myśli jej kolega w oddalonym o kilometr pomieszczeniu. Zadaje mu pytania przez internet. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, wtedy niczym w filmie „Shining" widzi tajemniczy błysk. Czy to jest gad? Brak reakcji. Czy to jest ssak? Błysk! Czy jest udomowiony? Błysk! Czy szczeka? Błysk!

Eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie w Waszyngtonie prezentuje coś w rodzaju technologicznie wspomaganej telepatii. Kiedy zapytany chce udzielić odpowiedzi, patrzy na mrugające wolniej albo szybciej światło. Reakcja jego kory wzrokowej rejestrowana jest przez przyczepione do czaszki elektrody. W przypadku odpowiedzi twierdzącej do drugiego uczestnika eksperymentu wysyłany jest impuls elektryczny, który trafia do zwoju drutu umieszczonego na jego potylicy. Wytwarza się pole elektryczne, które pobudza korę mózgową i przed oczami badanego pojawia się błysk. Ot i cała tajemnica.

Wyniki doświadczenia są zachęcające. Na podstawie przesyłanych błysków prawidłowych odpowiedzi udzielało ponad 72 proc. badanych. Dla porównania ludzie, którzy zgadywali na chybił-trafił, mieli tylko 18 procent dobrych odpowiedzi.

Jak twierdzi prowadzący eksperyment profesor Andrea Stocco, to pierwsze doświadczenie, które pokazuje, że myśli można przekazywać bezpośrednio z mózgu do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10272

Wydanie: 10272

Zamów abonament