Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Parszywa szesnastka

23 stycznia 2016 | Plus Minus | Piotr Żelazny
Fot. Alan Crowhurst
źródło: Getty Images
Fot. Alan Crowhurst
Podobno nawet sławną walkę Muhammada Alego (jeszcze wówczas Cassiusa Claya)  z Sonnym Listonem ustawiła mafia
źródło: The Ring Magazine/Getty Images
Podobno nawet sławną walkę Muhammada Alego (jeszcze wówczas Cassiusa Claya) z Sonnym Listonem ustawiła mafia

Zawodowy sport jest chory i zepsuty. Korupcja w FIFA, politycznie sterowany doping w lekkoatletyce, a teraz jeszcze poważne podejrzenia, że tenisiści sprzedają mecze pod dyktando bukmacherów. W olimpijskie ideały już chyba nikt nie wierzy.

Tenisem – kiedyś grą dżentelmenów i dam w białych strojach – dziś rządzi coraz częściej czarna kasa. To łatwa do znieprawienia dyscyplina sportu, wystarczy złamać jedną osobę, by sfingować mecz. Według portalu BuzzFeed oraz BBC na procederze takim miały korzystać gangi z Sycylii oraz Rosji, które obstawiały olbrzymie sumy u bukmacherów na niespodziewane rozstrzygnięcia. A w swojej bezczelności i poczuciu bezkarności posunęły się tak daleko, że skalały nawet świętą trawę Wimbledonu.

To, wbrew pozorom, wcale nie jest sprawa nowa – chociaż pojawiają się nowe wątki i podejrzenia. Władze tenisa były ostrzegane już siedem lat temu; w 2008 roku powołano do życia Tenis Integrity Unit (TIU) mającą na celu zbadanie powtarzających się informacji o ustawianiu meczów, a także walkę z tym procederem. TIU została powołana przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF), a także ATP (tenis męski), WTA (tenis kobiecy) oraz Grand Slam Board (odpowiada za turnieje wielkoszlemowe). Szefem został były detektyw londyńskiej policji Nigel Willerton.

TIU przekazała władzom listę nazwisk tenisistów podejrzanych o udział w ustawionych meczach – bez orzekania o winie. Częściowo (28 nazwisk) wyciekła ona do szwedzkich mediów w 2011 roku. Na liście byli między innymi Agnieszka Radwańska i Łukasz Kubot. – Działacze mogli już wtedy pozbyć się siatki ustawiających mecze zawodników....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10351

Wydanie: 10351

Zamów abonament