Postępowanie uproszczone
W sprawach cywilnych można szybciej i taniej
Postępowanie uproszczone
Romuald Gilewicz
Powszechnie wiadomo, że zakończenie sprawy cywilnej lub gospodarczej trwa w sądach coraz dłużej. Nie należy do rzadkości, że w życiowo ważnej sprawie obywatel czeka na orzeczenie sądowe latami. Sądy coraz bardziej pogrążają się w zaległościach, nie nadążają za narastającym z roku na rok wpływem spraw. Zaległości rosną, nowa sprawa po raz pierwszy trafia na wokandę sądową po upływie wielu miesięcy. Pierwsza rozprawa ma najczęściej charakter informacyjny -- po jej odroczeniu na następny termin czeka się znowu przez wiele miesięcy.
Jak narastają zaległości
Przyczyny pogarszającego się stanu sprawności postępowania są złożone. Wymienię najważniejsze:
l
o sprawności postępowania sądowego decydują przede wszystkim sędziowie, ich operatywność, koncentracja i inicjatywa. Aby działać sprawnie, potrzebne jest długoletnie doświadczenie. Tymczasem od wielu lat w sądach, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich, orzeka w sprawach cywilnych i gospodarczych coraz mniej sędziów z długoletnim stażem, a sędziowie boją się ryzyka podejmowania decyzji, nie chcąc się narazić na uchylenie wyroków przez sądy wyższych instancji;
l
jest coraz więcej spraw. Z roku na rok wzrasta ich liczba w znacznie szybszym tempie niż liczba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta