Skuteczna obrona w granicach prawa, a nie interesu strony
Polemiki
Skuteczna obrona w granicach prawa, a nie interesu strony
Justyna Trawicka-Brzezińska, Grzegorz Smoszna
W "Rzeczpospolitej" z 27 listopada 1996 r. ukazał się artykuł "Skuteczna obrona, a nie asysta", poruszający kwestię prawa do obrony w postępowaniu wywołanym wniesieniem do sądu wniosku o tymczasowe aresztowanie.
Nie ulega wątpliwości, że sąd uzasadniając postanowienie o tymczasowym aresztowaniu, powinien wyczerpująco wyjaśnić przede wszystkim podstawę faktyczną, a w razie potrzeby wskazać także przesłanki prawne, na których opiera swe orzeczenie (postanowienie Sądu Najwyższego z 18 września 1995 r. , III KRN 100/ 95, OSNKW 1995, z. 11--12, poz. 78) . Przedtem jednak sąd bada, czy istnieją podstawy do zastosowania tego środka zapobiegawczego.
Powoływany przez autorów omawianej publikacji przepis art. 209 kodeksu postępowania karnego istotnie zobowiązuje, lecz nie tylko sąd, ale i prokuratora, do rozważenia, czy dowody zebrane przeciwko podejrzanemu dostatecznie uzasadniają, że popełnił on przestępstwo, gdy ma być zastosowany jakikolwiek środek zapobiegawczy, a nie tylko tymczasowy areszt.
Bezpośrednie podstawy
Nie mniej istotne jest w treści art. 209 k. p. k. , że środek zapobiegawczy -- a więc i tymczasowy areszt -- może być stosowany w celu zabezpieczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta