Pomoc podwykonawcy wyklucza uznanie usługi za kompleksową
Gdy dla wykonania usług budowlanych, gastronomicznych i noclegowych spółka musi zatrudniać inne podmioty gospodarcze, które są odrębnymi podatnikami, nie zapewnia ich świadczenia we własnym zakresie. Nie można więc mówić o świadczeniu jednolitym.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 lutego 2016 r. (I FSK 1668/14).
Organy podatkowe zakwestionowały zastosowanie przez spółkę 8-proc. stawki VAT do dostawy sprzętu medycznego i związanych z nim usług budowalnych polegających na adaptacji pomieszczeń szpitalnych do wprowadzenia sprzętu. Prócz tego spółce odmówiono prawa do odliczenia VAT z faktur wystawionych na usługi organizacji konferencji, w ramach których zostały zapewnione usługi noclegowe i gastronomiczne dla uczestników szkoleń prowadzonych przez spółkę. Na decyzję organów podatkowych podatnik wniósł skargę do WSA, który ją oddalił wyrokiem z 9 lipca 2014 r. (I SA/Bk 213/14). Sąd stwierdził, że gdy opracowanie programu szkolenia i zapewnienie prelegentów należało do samej spółki, a nie do podmiotów wystawiających sporne faktury, nie można uznać, że świadczyły one kompleksowe usługi organizacji szkolenia. Sąd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta