Od 30 kwietnia ziemia tylko dla rolników
Na zakup i sprzedaż gruntów rolnych na dotychczasowych zasadach został niecały miesiąc. Później obrót ziemią będzie znacznie ograniczony.
Koniec ze swobodą w obrocie prywatnymi nieruchomościami rolnymi. W czwartek późnym wieczorem Sejm uchwalił przepisy, które narzucają sprzedającym, komu mogą zbyć ziemię, a nabywcom – sposób korzystania z tych gruntów. Uczynił też jeden wyjątek. Ograniczenia w obrocie nie dotyczą Kościoła i związków wyznaniowych.
W ten sposób rząd chce zapobiec spekulacji gruntami i jej wykupowi przez cudzoziemców. 1 maja znikają bowiem ograniczenia w nabywaniu ziemi przez obywateli państw UE. Nie będą już musieli się starać o zezwolenie.
Wykształcenie i meldunek
Pełna nazwa ustawy zwanej o obrocie ziemią brzmi: „O wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw". Po jej wejściu w życie 30 kwietnia br. osoba, która jest właścicielem gruntu rolnego, nie sprzeda go osobie niezwiązanej z rolnictwem, np. pod budowę domu letniskowego. Obecnie nie ma takich ograniczeń. Można sprzedać, komu się chce.
Po zmianie przepisów ziemię rolną będzie mógł kupić tylko rolnik indywidualny spełniający ustawowe kryteria. Musi być właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych. Łączna powierzchnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta