Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kościół coraz bardziej niemiecki

21 maja 2016 | Plus Minus | Paweł Milcarek
Pod sklepieniem Bramantego: otwarcie II Soboru Watykańskiego, październik 1962 r.
źródło: Carlo Bavagnoli/The LIFE Images Collection/Getty Images
Pod sklepieniem Bramantego: otwarcie II Soboru Watykańskiego, październik 1962 r.
Kardynał Walter Kasper z papieżem Franciszkiem: eklezjologiczny duet
autor zdjęcia: Andreas Solaro
źródło: AFP
Kardynał Walter Kasper z papieżem Franciszkiem: eklezjologiczny duet
Benedykt XVI: nie dałem rady uzdrowić Kościoła
autor zdjęcia: Tiziana Fabi
źródło: AFP
Benedykt XVI: nie dałem rady uzdrowić Kościoła

W otoczeniu papieża Franciszka ogromne wpływy uzyskali biskupi niemieccy. Już dziś widać, że chcą kształtować Kościół powszechny 
na obraz i podobieństwo Kościoła niemieckiego, który od lat zasady wiary i moralności katolickiej traktuje w sposób nader swobodny.

Był rok 1996, kiedy Peter Seewald przeprowadzał swój długi wywiad „o chrześcijaństwie i Kościele na przełomie tysiącleci" z kardynałem Josephem Ratzingerem, prefektem Kongregacji Nauki Wiary. W rozmowie obu Niemców osobne miejsce zajęła sytuacja duchowo-kościelna w ich ojczyźnie. Seewald, Westfalczyk urodzony w roku 1954, konstatował, że „nigdzie nie można spotkać tyle niepokoju, niezgody i odstępstwa od dawnej wiary, co w Niemczech i w krajach niemieckojęzycznych (...). Kościół niemiecki jest zapewne jednym z najbogatszych w świecie, ale ma mniejszy wpływ na społeczeństwo niż uboższe Kościoły w biedniejszych krajach".

Kardynał Ratzinger, Bawarczyk urodzony w roku 1927, podzielał tę opinię, stwierdzając w Kościele niemieckim stan głębokiego „rozłamu wewnętrznego" oraz starzenia się i wymierania. Seewald nacierał dalej: „Księże Kardynale, dlaczego właśnie w Niemczech wszelkie wirusy znajdują podatny grunt? Jaki demon opętał ten kraj?".

Ta rozmowa dwóch Niemców nie ma znaczenia wyłącznie wewnątrzniemieckiego. Pytania i odpowiedzi w tym dialogu dotyczą nie tylko dużego kraju o potężnym znaczeniu kulturowym i politycznym, ale i kościoła lokalnego, którego wpływ na kształt Kościoła powszechnego wcale nie maleje, mimo liczbowego kurczenia się i duchowego słabnięcia katolicyzmu niemieckiego.

Ludzie Franciszka

Widzieliśmy to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10451

Wydanie: 10451

Zamów abonament