Epitafium dla Emilii
Ta książka nie traktuje o dziejach powstania 1830 r. na Litwie, lecz o świetności i o końcu pawilonu meblowego Emilia, przez kilka ostatnich lat goszczącego Muzeum Sztuki Współczesnej, obecnie zaś przeznaczonego przez dewelopera do wyburzenia.
U pokaźnej części czytelników o sympatiach niekoniecznie lewicowych temat taki może być przyjęty ze sporym dystansem: bo w kampanię w sprawie ocalenia reliktów modernizmu w Warszawie mocno angażuje się „Gazeta Stołeczna", a wiadomo, jak różnie można sądzić o jej sympatiach i obiektywizmie. Bo co tam jakaś Emilia czy Smyk, kiedy na Kresach rezydencje magnackie nadal leżą w ruinie. Bo zachwycanie się czymś, co powstało w czasach PRL, prowadzi do relatywizowania całej tamtej formacji.
Kto tak myśli, nie najlepsze wystawia świadectwo swojemu rozumieniu historii. Losy modernistycznych projektów lat 50. i 60. stanowią świetną ilustrację uwarunkowań,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta