O historii Polski poprzez muzykę
Robert Grudzień, klawesynista, kompozytor, dyrektor XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Stalowa Wola-Rozwadów mówi Jackowi Cieślakowi o tegorocznym programie imprezy.
Rz: Czy tegoroczna edycja festiwalu różni się od poprzednich?
Robert Grudzień: Oczywiście, każdego roku podejmujemy ważny temat z historii Polski. W ubiegłym roku wspominaliśmy św. Jana Pawła II, w poprzednich latach Powstanie Warszawskie, Powstanie Styczniowe czy ks. Piotra Skargę. W 2016 r. jest to 1050 rocznica chrztu, wydarzenie najważniejsze w naszych dziejach. Generalnie tradycją i celem festiwalu jest łączenie sztuki i historii, a nawet nauczanie historii poprzez sztukę. A zatem ta wyjątkowa rocznica jest w tym roku tematem przewodnim.
Gości Pan postaci światowego formatu. Przypomnijmy choćby inauguracyjny koncert z udziałem duetu wirtuoz fletni Pana – Georgij Agratina i skrzypek Konstanty Andrzej Kulka.
To prawda. Na festiwalach, które organizuję, występują gwiazdy światowych scen. W Stalowej Woli gościli już m.in. Małgorzata Walewska, Poznańskie Słowiki, Krzysztof Kolberger, Teresa Żylis - Gara. Jednak dajemy także szansę młodym, jak pokazało życie-z sukcesami. Są artyści, którzy kiedyś korzystali z promocji, jaka przysługuje młodym, a dziś robią kariery światowe....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta