W ciągu dnia za ladą może stać mniej osób
SYSTEM | Przy dziewięciogodzinnej pracy firmy i nielicznym personelu trudno zapewnić pełną obsadę. Wykluczone jest regularne planowanie np. jednej nadgodziny. Rozwiązaniem są zmiany lub przerwa.
- Sklep działa od godz. 9 do 18 od poniedziałku do piątku. Stosujemy podstawowy system czasu pracy, ale prowadzi to regularnie do powstawania nadgodzin. Czy poprawiłaby tu coś zmiana systemu? Jakie rozwiązania można zastosować poza zwiększeniem liczby personelu, aby zapewnić pełną obsadę w sklepie? – pyta czytelnik.
Rozwiązanie zależy m.in. od tego, czy przez wszystkie godziny niezbędna jest cała obsada sklepu, czy np. w środku dnia nie występuje spadek zapotrzebowania na pracę. W systemie podstawowym nie ma możliwości planowania pracy po 9 godzin ani regularnego zlecania godzin nadliczbowych. System równoważny co prawda pozwala na wydłużenia dzienne powyżej 8 godzin, ale trzeba w nim przewidywać krótsze dni pracy. Każde wyjście rozbija się więc o zbyt szczupły personel.
Czas pracy nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, z zastrzeżeniem art. 135-138, 143 i 144 kodeksu pracy. Przepisy te dopuszczają stosowanie wydłużeń czasu pracy w zakresie doby oraz niekiedy również tygodnia.
Spośród systemów przewidzianych w kodeksie pracy czytelnik może w przedstawionej sytuacji stosować ten podstawowy lub równoważny.
W podstawowym...
Podstawowy system czasu pracy można określić jako najbardziej „tradycyjny" spośród...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta