200 dni nowego prawa
Ustawa Prawo restrukturyzacyjne była jednym z lepiej przyjętych przez rynek aktów prawnych w ostatnich latach – jeszcze zanim zaczęła obowiązywać. Jak wygląda funkcjonowanie ustawy w praktyce?
Już ponad 200 dni minęło od czasu wejścia ustawy Prawo restrukturyzacyjne w życie. Nowa ustawa została przyjęta z nadzieją przez wielu przedsiębiorców i praktyków, którzy faktycznie lub tylko potencjalnie mogliby skorzystać z przyjętych regulacji. Optymizmem napawała już sama konstrukcja przepisów wprowadzająca szereg niespotykanych dotąd w polskim ustawodawstwie rozwiązań i cztery tryby postępowań restrukturyzacyjnych. Przedsiębiorcy poczuli, że twórcy prawa wyciągnęli do nich rękę, realizując tym samym „politykę nowej szansy". Uwidoczniała się ona między innymi w tym, że w toku postępowania restrukturyzacyjnego dłużnicy otrzymali wsparcie profesjonalnych doradców restrukturyzacyjnych, których kwalifikacje do wykonywania tego zawodu są weryfikowane w drodze egzaminu państwowego oraz w oparciu o ich doświadczenie praktyczne w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem. Można pokusić się o stwierdzenie, że Prawo restrukturyzacyjne jest pierwszą ustawą zmierzającą w kierunku sanacji przedsiębiorstw zagrożonych niewypłacalnością – w przeciwieństwie do uprzednio obowiązujących przepisów ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, które w części obejmującej kwestie restrukturyzacyjne w zasadzie nie były stosowane w praktyce.
Jak funkcjonuje nowa ustawa w praktyce? Na jednoznaczne wnioski jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie. Natomiast już teraz mogę dokonać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta