Z perspektywy dłużnika i wierzyciela
Wybór trybu postępowania restrukturyzacyjnego ustawodawca pozostawił dłużnikowi. To w jego gestii jest zainicjowanie sprawy w celu zawarcia układu z wierzycielami.
Nowe prawo restrukturyzacyjne, które obowiązuje od 1 stycznia tego roku, przewiduje cztery tryby postępowań restrukturyzacyjnych:
- postępowanie o zatwierdzenie układu (PoZU),
- przyspieszone postępowanie układowe (PPU),
- postępowanie układowe (PU) oraz
- postępowanie sanacyjne (PS).
Niezależnie od tego, który tryb znajduje zastosowanie w przypadku konkretnego dłużnika, ustawodawca wprowadził wiele wspólnych zasad cechujących każdy z nich, tj. wymagania dotyczące funkcjonowania zgromadzenia wierzycieli, zasady głosowania na zgromadzeniu, ograniczenia co do możliwości udziału w głosowaniu, rolę i odpowiedzialność nadzorcy i/lub zarządcy.
Inicjacja i perspektywa
Wybór trybu postępowania restrukturyzacyjnego ustawodawca pozostawił dłużnikowi. To w jego gestii jest zainicjowanie działań restrukturyzacyjnych w celu zawarcia układu z wierzycielami. Ograniczenia odnośnie możliwości wyboru przez dłużnika jednego spośród czterech postępowań restrukturyzacyjnych co do zasady skupiają się na wartości wierzytelności spornych w stosunku do ogólnej sumy wierzytelności.
Zastosowanie przepisów regulujących PoZU i PPU możliwe jest jedynie, jeśli nie przekraczają one 15 proc. sumy wierzytelności. W pozostałych przypadkach sąd zezwoli jedynie na wdrożenie rozwiązań przewidzianych dla PU i PS. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta