Sukces zależy od zaplanowania działań naprawczych
Plan restrukturyzacyjny to kluczowy element każdego postępowania restrukturyzacyjnego. Jego opracowanie jest obowiązkowe, natomiast wdrożenie niezbędne jedynie w przypadku postępowania sanacyjnego.
Dłużnicy zagrożeni niewypłacalnością oraz ci, dla których niewypłacalność stała się faktem mogą, w celu ratowania przedsiębiorstwa, odwołać się do jednego z czterech trybów postępowania restrukturyzacyjnego, jakie wprowadza ustawa Prawo restrukturyzacyjne. Niezależnie od tego, który tryb zdecydują się wybrać, nie unikną obowiązku przygotowania planu restrukturyzacyjnego. Podstawowym celem planu jest przedstawienie bieżącej sytuacji ekonomicznej i płynnościowej przedsiębiorstwa dłużnika oraz perspektyw wyjścia z impasu. Plan restrukturyzacyjny jest zatem najważniejszym dokumentem finansowym przygotowywanym w trakcie postępowania, który jest punktem odniesienia oceny możliwości płatniczych dłużnika i tym samym – realności propozycji układowych przez niego składanych.
Jaka struktura i kto odpowiada
Prawo restrukturyzacyjne, jako pierwszy akt prawny w Polsce, zdefiniowało elementy składowe planu restrukturyzacyjnego, wskazując na minimalny zakres informacji, jakie powinny być w nim zawarte. Ponadto, dokonano rozróżnienia pomiędzy wstępnym planem restrukturyzacyjnym (zgodnie z art. 9 ustawy), który załącza się już na etapie składania wniosku restrukturyzacyjnego, oraz planem właściwym (art. 10), który powstaje w fazie początkowej postępowania, a proces jego przygotowania przebiega równolegle z procesem tworzenia spisu wierzytelności.
Co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta