Z tarapatów finansowych można wyjść
Propozycje układowe dla wierzycieli składa przede wszystkim sam dłużnik. Powinny one określać sposób restrukturyzacji jego zobowiązań, które mogą obejmować odroczenie terminu ich wykonania, rozłożenie spłaty na raty, zmniejszenie wysokości długu, konwersję na udziały lub akcje, zmianę zabezpieczeń.
Celem postępowania jest restrukturyzacja przedsiębiorstwa dłużnika i zapobieżenie jego likwidacji. Przedmiotem nowego, obowiązującego od 1 stycznia 2016 r., prawa restrukturyzacyjnego jest regulacja:
- zasad zawierania przez dłużnika (niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością) układu z wierzycielami, jak również skutków zawartego układu oraz
- zasad prowadzenia działań sanacyjnych zmierzających do przywrócenia dłużnikowi zdolności do wykonywania zobowiązań.
Celem nowej regulacji, z perspektywy zadłużonych przedsiębiorstw, jest:
- wprowadzenie efektywnych instrumentów do restrukturyzacji, m.in. czterech trybów postępowań;
- zapewnienie instytucjonalnej autonomii postępowań restrukturyzacyjnych, tj. rozdzielenie ich od postępowań upadłościowych, skrócenie czasu trwania postępowań,
- zwiększenie efektywności restrukturyzacji oraz
- realizacja polityki drugiej szansy – zapewnienie możliwości nowego startu przedsiębiorcom, którzy popadli w tarapaty finansowe.
Zgodnie z intencją ustawodawcy nowe prawo restrukturyzacyjne ma skłonić przedsiębiorców do rozwiązywania sytuacji kryzysowych przez składanie wniosków o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego będącego odrębną procedurą od stygmatyzujących postępowań upadłościowych.
Kto może skorzystać
Zdolność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta