Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Listy z daleka

24 grudnia 2016 | Plus Minus | Joanna Leszczyńska
Poeci proletariaccy, autorzy zbioru wierszy „Trzy salwy”. Od lewej: Stanisław Stande, Władysław Broniewski i Witold Wandurski. 1925 rok.
autor zdjęcia: Andrzej Szypowski
źródło: EAST NEWS
Poeci proletariaccy, autorzy zbioru wierszy „Trzy salwy”. Od lewej: Stanisław Stande, Władysław Broniewski i Witold Wandurski. 1925 rok.

Na początku lat 50. Władysław Broniewski, nie zawsze na trzeźwo, upominał się o pamięć swoich zamordowanych w Moskwie przedwojennych przyjaciół u Włodzimierza Sokorskiego, ówczesnego ministra kultury. Rozmawiał o tym nawet z Bolesławem Bierutem.

Kiedy wiersz jej się podoba i jeśli ma rytm i rym, szybko go zapamiętuje. Szczególnie lubi Władysława Broniewskiego i Juliana Tuwima. W tomiku wierszy Broniewskiego „Troska i pieśń" ma jego dedykację: „Oldze Stande, córce przyjaciela". Spotkali się na wieczorze autorskim poety w Łodzi – 1 grudnia 1945 r. 23-letnia Olga zapytała go wtedy, czy wie coś o jej ojcu, Stanisławie Ryszardzie Stande, z którym straciła kontakt jeszcze przed wojną. Poeta zaprzeczył. A może bał się powiedzieć strasznej prawdy?

Dandys komunizmu

Olga miała trzy albo cztery lata, kiedy ojciec opuścił rodzinę dla Zofii Warskiej, córki komunisty Adolfa Warskiego. Ostatni raz widziała go w 1931 r., kiedy razem ze swoją nową żoną i jej synem, jadąc z Berlina do Moskwy, odwiedził Lwów, gdzie wtedy mieszkała. Świadczyło o tym zdjęcie ze spaceru z ojcem po lwowskim parku, bo samego spaceru Olga sobie nie przypomina.

Wyjazd Standego do Moskwy był ucieczką przed aresztowaniem, jakie groziło mu w Polsce za działalność komunistyczną. Jego przyjaciele, związani jak on z „Miesięcznikiem Literackim", nieoficjalnym organem Komunistycznej Partii Polski – wśród nich Broniewski i Aleksander Wat – trafili w 1931 roku do aresztu, a pismo zamknięto. Moskwa, ojczyzna komunizmu, gdzie zamieszkał z rodziną u swego teścia Adolfa Warskiego, wydawała się bezpiecznym miejscem.

Stande,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10633

Wydanie: 10633

Zamów abonament