Nowa stabilizacja albo katastrofa
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Donald Trump zmieni politykę międzynarodową znacznie bardziej niż jego trzech poprzedników. Czy okaże się podobny do Ronalda Reagana i zmieni ład światowy?
Donald Trump to wielka niewiadoma, nawet dla swoich najbliższych współpracowników. Henry Kissinger, który jest jego doradcą do spraw polityki zagranicznej, przyznał, że Trump wygrał kampanię, opierając się na własnej strategii i pomyśle na politykę wewnętrzną. Nie jest on też związany z żadną szkołą stosunków międzynarodowych. „Foreign Policy" wytyka Trumpowi brak wielkiej strategii, nowy sekretarz stanu Rex Tillerson zaś indagowany przez senacką komisję na temat tego, co zamierza zrobić, kiedy tweety prezydenta rozpętają kolejną burzę dyplomatyczną, odparł, że nie będzie „mówił swojemu szefowi, jak ma się komunikować z Amerykanami".
Empatyczny psychopata
Z tego, co o Trumpie napisano wyłania się obraz człowieka lubiącego przybierać pozę bon vivanta, w rzeczywistości jednak skrytego, skrupulatnego, drobiazgowego i nieufnego. Kogoś, kto swobodnie czuje się jedynie w kontaktach rodziną i przyjaciółmi. Być może to zresztą sprawiło, że w administracji Trumpa jest tak wielu przedsiębiorców. Jako polityk musi dopieszczać nowo pozyskanych wyborców z klasy pracującej, sam woli się jednak otaczać ludźmi, których zna od lat, a więc przedsiębiorcami i wypróbowanymi menedżerami.
Taki choćby przykład. Jako biznesmen Trump miał jedną asystentkę i wiceprezydent firmy zarazem, która w sumie pracowała dla niego przez 26 lat....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta