Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Instytucja o podwójnej naturze

16 grudnia 1993 | Prawo | MA

Początki sięgają XIV wieku

Instytucja o podwójnej naturze

Współczesna koncepcja urzędu prokuratorskiego pojawiła się w XIV wieku, żeby chronić interesy fiskalne króla i szlachty w sprawach przed sądami cywilnymi i karnymi. Hiszpańska nazwa jeszcze dziś wskazuje te korzenie: "procurador fiscal".

W epoce inkwizycji śledztwo, oskarżanie i orzekanie w sprawach karnych należały do sędziego. Obciążało go to bardzo, również psychicznie. Trzeba też było rozwiązać wewnętrzną sprzeczność funkcji ówczesnego sędziego, który będąc instrumentem władzy państwowej jednocześnie musiał obiektywnie i bez uprzedzeń dociekać prawdy. Taką próbę podjął Napoleon. Na podstawie kodeksu postępowania karnego z 1809 r. utworzył urząd prokuratorski wyposażony w monopol ścigania oraz uprawnienie do kontroli aparatu policji. Za przykładem Francji poszła Holandia, Szwajcaria, Norwegia, Hiszpania i Włochy. W 1830 r. dołączyły do nich Niemcy, które postanowiły zbudować instytucję prokuratury nieco inaczej niż Francuzi. Jej funkcja w obu krajach była jednakowa, ale różnie wyobrażano sobie sposoby jej wypełniania. Niemcy uważali, że prokuratura powinna reprezentować państwo jako strona. We Francji zaś hołdowano idei prokuratora-fikcyjnego oskarżyciela. Od początku widziano tu w prokuraturze "strażnika interesu publicznego" lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 142

Spis treści
Zamów abonament