Apostoł wolnego rynku
"Kapitalizm i wolność"
Apostoł wolnego rynku
Dariusz Fikus
Książka*, którą wydaliśmy wspólnie: "Rzeczpospolita" i Centrum im. Adama Smitha, jako kolejny tom w naszej biblioteczce nie mogła się ukazać w dogodniejszym czasie. Dzieło Miltona Friedmana "Kapitalizm i wolność" nabrało nagle aktualności. Brzmi jak przestroga dla tych wszystkich, którzy uważają się za mądrzejszych od praw rządzących rynkiem i którzy chcieliby rozszerzenia funkcji rządu, zahamowania decentralizacji i wszelkich form paternalizmu.
Miltona Friedmana czytałem po raz pierwszy w drugim obiegu, w wydawnictwie "Wers" i obok pracy Friedricha A. von Hayeka "Konstytucja wolności" było to największe moje odkrycie tamtych czasów. Zdumiewająca i zaskakująca wręcz jest jego konsekwencja i logika, z jaką przekonuje nas o tym, że wszelkie ograniczenie wolności osobistej, gospodarczej i politycznej w konsekwencji jest zgubne.
Kim jest Milton Friedman? Urodził się w 1912 r. na nowojorskim Brooklynie. Zapowiadał się na wybitnego matematyka, ale doktorat zrobił z ekonomii. Wykłada na uniwersytecie w Chicago. Zajmuje się problematyką konsumpcji, historii i teorii pieniądza oraz problematyką stabilizacji gospodarczej. Autor fundamentalnej "Monetarnej historii USA", "Optimum Quality of Money and Other...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta