Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Palestyńczyk, wieczny tułacz

16 grudnia 1993 | Świat | WS

Palestyńczyk, wieczny tułacz

W wieku lat 12 Mustafa Ali Abu al-Hag musiał opuścić swą rodzinną palestyńską wioskę Kalsa (dziś w Izraelu nazywa się ona Kirjat Szmona) i od tej pory -- jak mówi -- całe jego życie było "nieszczęśliwe, okropne i przerażające". Gdy teraz z perspektywy swych pięćdziesięciu lat patrzy w przeszłość ojciec 15 dzieci i dziadek trójki wnuków, od kilku miesięcy właściciel jeszcze nie wykończonego domku w obozie Szatila na przedmieściach Bejrutu, to nie potrafi właściwie powiedzieć, który okres był najgorszy -- całe życie było bowiem jednym pasmem udręk.

Z Palestyny, jak tylu innych, musiał uciekać w 1948 roku. Przez pierwsze trzy lata mieszkał w wiosce w południowym Libanie, pod Marjayoun, nad rzeką Litani. Pracował -- jak całe życie, gdy udawało mu się gdzieś zatrudnić -- jako robotnik, czasem na budowie, czasem na roli. Szybko jednak zabrakło pracy i musiał przenosić się na północ. Tak zadecydowała za niego UNRWA...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 142

Spis treści
Zamów abonament