Miejsce dla prokuratury: pod prezydentem, pod parlamentem czy pod ministrem sprawiedliwości
Dyskusję czas zacząć
Miejsce dla prokuratury: pod prezydentem, pod parlamentem czy pod ministrem sprawiedliwości
Zdania na temat usytuowania i podporządkowania prokuratury są różne. Zgodność jest natomiast co do jednego -- jeżeli ma być sprawna, skuteczna, niezależna i apolityczna, to nie może funkcjonować na obecnych z asadach.
W 1992 r. zespół powołany przez Stanisława Iwanickiego, zastępcę prokuratora generalnego, opracował projekt wyodrębnienia prokuratury z Ministerstwa Sprawiedliwości i rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Podobne stanowisko reprezentuje również Włodzimierz Cimoszewicz, minister sprawiedliwości-prokurator generalny. Tak zasadnicze zmiany będą jednak możliwe dopiero po wprowadzeniu odpowiednich przepisów do nowej konstytucji, czyli nieprędko. Zdaniem Stanisława Iwanickiego i Waldemara Smardzewskiego, dyrektora Departamentu Prokuratury, pewne korekty, ale w ramach obecnego modelu, należałoby wprowadzić znacznie wcześniej.
Tak jest dzisiaj
Zgodnie z art. 64 przepisów konstytucyjnych prokuratura strzeże praworządności oraz czuwa nad ściganiem przestępstw. Podlega ministrowi sprawiedliwości, który sprawuje funkcję prokuratora generalnego. Przepis ten mówi także, że tryb powoływania i odwoływania prokuratorów oraz zasady organizacji i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta