Po Sejmie, przed Senatem
Po Sejmie, przed Senatem
Do tej pory informowaliśmy na bieżąco o pracach sejmowej komisji nad nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Teraz, gdy Sejm ją uchwalił (niezbędna jest jeszcze akceptacja Senatu i prezydenta) , można przedstawić szczegóły zmian. Omawia je współautor projektu nowelizacji wiceminister finansów prof. dr hab. Witold Modzelewski.
Nowości jest sporo, ale żadna z nich nie podważa konstrukcji założeń VAT. Zmiany podzielić można na trzy grupy:
* uściślające, eliminujące pewne wątpliwości interpretacyjne,
* postulowane przez podatników, oczywiście nie sprzeczne z interesem fiskusa,
* systemowe, będące przede wszystkim wyborem politycznym.
Zmiany będące wyborem politycznym
Przede wszystkim jest to zmiana art. 51 ust. 1 pkt 1 ustawy, która polega na wydłużeniu terminu obowiązywania stawki 7 proc. na surowce energetyczne i nośniki energii wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Termin przesunięto z 30 czerwca 1994 r. na 31 grudnia 1994 r.
Kolejna dotyczy art. 14 ustawy. Wysokość obrotów decydująca o prawie podatnika do wyboru zwolnienia ustalono ostatecznie na poziomie 1 miliarda 200 milionów złotych (wcześniej rząd proponował 1, 5 mld zł, komisja sejmowa 1 mld zł) .
Przy okazji wyjaśnijmy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta