Termin do kwestionowania uchwał
Dla spółdzielców
Termin do kwestionowania uchwał
Prawo spółdzielcze w art. 42 daje możliwość zaskarżenia każdej uchwały walnego zgromadzenia, jeżeli jest ona niezgodna z przepisami prawa lub statutu. Prawo zaskarżenia ma tylko członek spółdzielni. Uchwałę pozbawiającą członkostwa zaskarżyć może natomiast tylko ten członek, którego ona dotyczy. Istotne jest to, że uchwałę można zaskarżyć tylko w terminie określonym w ustawie. Wynosi on 6 tygodni, przy czym liczy się w sposób wskazany w art. 42 ust. 3 i ust. 4 prawa spółdzielczego.
Prawo spółdzielcze nie przewiduje natomiast w ogóle możliwości zaskarżenia uchwał rady nadzorczej czy też zarządu. Kiedyś takie uprawnienie przysługiwało centralnemu związkowi, ale organ ten już nie istnieje.
Terminem ograniczana była także możliwość zwrócenia się do sądu o wydanie orzeczenia zastępującego uchwałę o podziale spółdzielni. Kwestię tę normował art. 9 ustawy z 20 stycznia 1990 r. o zmianach w organizacji i działalności spółdzielczości (Dz. U. nr 6, poz. 36 z późn. zm. ). Akt ten ustalał dwa terminy: jeden 6-tygodniowy dla zaskarżenia uchwały odmawiającej podziału...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta