Siedem lat negocjacji
Siedem lat negocjacji
Rokowania Rundy Urugwajskiej trwały ponad 7 lat. Oto główne daty poprzedzające osiągnięcie porozumienia:
20 IX 1986 -- konferencja ministerialna w Punta del Este w Urugwaju (stąd nazwa Rundy) rozpoczyna nowy cykl wielostronnych (początkowo 105 krajów, w końcu 117) negocjacji handlowych, które powinny zakończyć się z końcem 1990 r. Po raz pierwszy włączono sektor usług (banki, ubezpieczenia, telekomunikacja) i własność intelektualną (patenty, znaki firmowe) .
28 I 1987 -- początek negocjacji w Genewie, po raz pierwszy też nad usługami i artykułami rolnymi.
5-9 XII 1988 -- fiasko konferencji przeglądowej rezultatów negocjacji w Montrealu. USA i EWG nie potrafią rozwiązać rozbieżności w kwestii rolnictwa.
27 VII 1989 -- Komitet Negocjacji Handlowych (TNC) , organ kierowniczy Rundy postanawia w Brukseli zakończyć negocjacje do grudnia 1990.
3-7 XII 1990 -- fiasko "konferencji końcowej" Rundy w Brukseli z powodu sporu USA-EWG o wielkość dotacji rolnych.
20 II 1991 -- główni uczestnicy zgadzają się wznowić negocjacje rolne. 17 VII -- uczestnicy szczytu G 7 w Londynie zobowiązują się do osobistej interwencji dla zapewnienia pomyślnego zakończenia Rundy do końca roku.
23 XII -- "dwunastka" odrzuca w Brukseli w całości pakiet rolny z propozycji dokumentu końcowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta