Dotacje z PHARE dla Czarnego Trójkąta
EKOLOGIA
Stąd pochodzi jedna trzecia europejskiejemisji dwutlenku siarki
Dotacje z PHARE dla Czarnego Trójkąta
50 tys. ECU z Programu Dotacji dla Czarnego Trójkąta otrzymają organizacje pozarządowe w Polsce i Czechach na realizację przedsięwzięć ekologicznych w jednym z najbardziej skażonych regionów Europy.
Pas węgla brunatnego, który wyznacza obszar Czarnego Trójkąta rozciąga się od Dolnego Śląska w Polsce do południowej Saksonii w Niemczech i północno-zachodniej części Republiki Czeskiej. Teren jest od dawna obszarem zapalnym. Bezprecedensowa ekspansja górnictwa i przemysłu ciężkiego po drugiej wojnie światowej spowodowała masowy napływ ludności. Industrializm połączony z eksplozją demograficzną przyniósł poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i środowiska.
Drugi po Bałtyku
Od czerwca 1991 r. ministrowie ochrony środowiska z trzech krajów regionu prowadzą w ramach wspólnej deklaracji działania na rzecz sanacji tego obszaru. Pierwsze spotkania robocze ekspertów miały miejsce już w 1989 r. Głównym zadaniem jest obecnie przygotowanie trójstronnego programu postępowania w najważniejszych kwestiach. Czwartym partnerem stała się Komisja Europejska, zapewniając wsparcie finansowe z funduszy Regionalnego Programu Ochrony Środowiska PHARE, dając w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta