Protokoły mędrców Syjonu
W latach 70. i 80. dużą popularnością cieszył się w polskiej prasie niezależnej i podziemnej amerykański miesięcznik „Commentary", który za sprawą ówczesnego redaktora naczelnego Normana Podhoretza stał się główną trybuną neokonserwatystów, a wielu jego autorów zajęło istotne miejsca w politycznym i ideologicznym otoczeniu Ronalda Reagana.
Wpływ „Commentary" na polskie myślenie i debaty polityczne wymaga osobnego eseju, jeśli nawet nie rozprawy naukowej. Po Podhoretzu redaktorem naczelnym został Neal Kozodoy, który od trzech lat wydaje magazyn internetowy „Mosaic".
W grudniu 2017 r. artykułem miesiąca jest „Wiele żywotów »Protokołów mędrców Syjonu«" Waltera Laqueura, 96-letniego autora książek i artykułów m.in. o terroryzmie, hitleryzmie, stalinizmie czy przyszłości Europy. Jego książka „Putinism" z 2015 r. była zalecana studentom jako lektura przez gen. McMastera, obecnego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Trumpa. Ciekawe, że – tłumaczona na kilkanaście języków – nie ma polskiego wydania.
Jedną z niezliczonych zasług Laqueura jest upowszechnienie w 1977 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta