Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Irlandia zjednoczona brexitem?

09 grudnia 2017 | Plus Minus | Jędrzej Bielecki
Pokój na Irlandii to zasługa Porozumienia Wielkopiątkowego z 1998 r. Po raz pierwszy w historii rząd w Dublinie uznał wtedy, że Irlandia Północna jest częścią Zjednoczonego Królestwa.
autor zdjęcia: Carlos Sanchez Pereyra
źródło: Getty Images
Pokój na Irlandii to zasługa Porozumienia Wielkopiątkowego z 1998 r. Po raz pierwszy w historii rząd w Dublinie uznał wtedy, że Irlandia Północna jest częścią Zjednoczonego Królestwa.

Wciąż nie jest znana przyszłość Ulsteru po zbliżającym się rozwodzie Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Jednak już teraz wiadomo, że obudził on uśpione na Zielonej Wyspie przez ostatnie 20 lat demony konfliktów religijnych i klasowych.

Jim Rodgers nie mógł powstrzymać oburzenia. – Większość mieszkańców naszego miasta nigdy nie zgodzi się, aby marnować w taki sposób środki publiczne – grzmiał kilka tygodni temu były burmistrz Belfastu. Suma jest niewielka, ale symbol dla unionistów – takich, jak Rodgers, ogromny.

W lipcu wspólnota mieszkańców Ormeau Road przeznaczyła 5 tysięcy funtów na mural upamiętniający siostry Corr, które w lipcu 1916 r. brały udział w powstaniu wielkanocnym w Belfaście przeciwko Brytyjczykom, podczas gdy ich bracia walczyli w bitwie pod Sommą i w końcu zginęli w obronie imperium przeciw Niemcom.

Na wysokiej na dwa piętra ścianie widać trzech mężczyzn w brytyjskich mundurach otaczających dwie młode kobiety – symbol niezwykle złożonego stosunku Irlandczyków do Zjednoczonego Królestwa, a może i znak, że pojednanie między Irlandczykami i Brytyjczykami jest jednak możliwe. – Ale to nie jest czas na pojednanie. Ono wymaga siły, pewności siebie z obu stron. Dziś zaś w Irlandii Północnej dominuje strach – mówi „Plusowi Minusowi" Andrew Gilmore, wicedyrektor Irlandzkiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (IIEA) w Dublinie.

Mural przy Ormeau Road znajduje się kilkaset metrów od ratusza Belfastu – zbudowanej za panowania królowej Wiktorii ogromnej, pompatycznej budowli, która od pokoleń jest symbolem brytyjskiego panowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10924

Wydanie: 10924

Zamów abonament