Franciszek i bracia mniejsi
Święty Franciszek jest nie tylko realną postacią, której życie nadal inspiruje dziesiątki tysięcy mężczyzn i kobiet (jeśli liczyć tylko zakonników, bo jeśli dodać do tego świeckich, to możemy mówić o milionach), ale także mitem kulturowym, postacią fikcyjną, swoistym symulakrum, które wykorzystywane jest do usprawiedliwiania najdziwniejszych niekiedy przekonań.
I tak w latach 60. św. Franciszek był hipisem, wcześniej – wśród liberalnych protestantów – uchodził za kontestatora Kościoła (a mówimy o człowieku, który wymagał od swoich naśladowców ścisłego posłuszeństwa papieżowi), obecnie zaś jest przedstawiany jako prekursor praw zwierząt, ich obrońca i niemalże pierwszy ekolog.
To dlatego w każdej niemal dyskusji na temat chrześcijańskiego podejścia do przyrody pojawia się jego postać. Wegetarianie oznajmiają, że nie wolno jeść „braci mniejszych" (choć akurat braćmi mniejszymi to św. Franciszek określał franciszkanów, a nie zwierzęta) i że wynika to z nauczania i postawy św. Franciszka. Inni przekonują, że to właśnie ten święty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta