Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Łajka, szczuronauci i sześciu Albertów

09 grudnia 2017 | Plus Minus | Krzysztof Kowalski
Biełka i Striełka to pierwsze zwierzęta, które przeżyły kosmiczną wyprawę.  W uznaniu zasług trafiły nawet  na radzieckie znaczki pocztowe
źródło: AFP
Biełka i Striełka to pierwsze zwierzęta, które przeżyły kosmiczną wyprawę. W uznaniu zasług trafiły nawet na radzieckie znaczki pocztowe
Szympans Ham spędził w kosmosie ok. 7 minut  w ramach amerykańskiego programu Merkury
źródło: Wikipedia
Szympans Ham spędził w kosmosie ok. 7 minut w ramach amerykańskiego programu Merkury

Zwierzęta odgrywały kluczową rolę w kosmicznym wyścigu mocarstw, były pionierami w eksploracji przestrzeni międzyplanetarnej. Bez nich nasza wiedza o zachowaniu się organizmów w kosmosie byłaby dużo uboższa. Mimo to w zasadzie popadły w zapomnienie.

W listopadzie 1957 r. ZSRR wysłał w przestrzeń pozaziemską niewielkiego pieska o imieniu Łajka. Była to pierwsza żywa istota, jaka znalazła się na orbicie okołoziemskiej.

„Rzadko bywa tak, że zwierzę poddane jakiemuś eksperymentowi staje się bohaterem. To było głównie rozbudzanie wyobraźni ludzi w pionierskich czasach podboju kosmosu. Łajki nie traktowano jak zwykłego psa. Stała się czymś o wiele ważniejszym – reprezentantem całego globu na orbicie okołoziemskiej i siłą rzeczy także naszym bohaterem. Tu kluczowa okazała się tendencja do antropomorfizacji tego zwierzęcia, czyli przypisywania mu przeróżnych cech ludzkich. Ale ludzie mieli świadomość tego, że cały eksperyment jest podporządkowany propagandzie, i pojawiły się nawet gdybania, czy to na pewno się wydarzyło. Niemniej Łajka stała się symbolem, do którego podobny już się później nie pojawił" – mówił na łamach „Rzeczpospolitej" prof. Mirosław Pęczak, kulturoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.

Obecnie badania kosmosu jeszcze tylko w wydaniu chińskim noszą znamiona działań politycznych i propagandowych, przy czym w tym pozanaukowym aspekcie zwierząt już nie ma. Dlatego trzeba oddać cesarzowi, co cesarskie, i przyznać, że zwierzęta, nie z własnej woli, na zawsze zostały związane z ziemskimi programami kosmicznymi, na dobre i na złe.

Pieskie życie

Łajka wystartowała w swoją...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10924

Wydanie: 10924

Zamów abonament