Silne Polki, słabnący Polacy
- Przemoc seksualna jest przejawem męskiego infantylizmu. We współczesnej kulturze osłabła bowiem moc rytuałów przejścia, które w sposób akceptowalny społecznie pozwoliłyby przechodzić w dorosłość i utwierdzać się w poczuciu dojrzałości - mówi prof. Maria Sroczyńska, socjolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Plus Minus: Światowy coming out molestowanych kobiet nie ominął Polski. W wyniku oskarżeń zawieszono w obowiązkach dziennikarzy „Gazety Wyborczej" i „Krytyki Politycznej". Pod adresem jednego z nich padł nawet zarzut dokonania gwałtu na byłej partnerce. Czy według prawa można zgwałcić tak bliską osobę?
Według polskiego prawa można zgwałcić nawet własną żonę, ale już na Litwie nie jest to przestępstwem. Na Węgrzech z kolei każdy gwałt rozpatrywany jest w kontekście moralnego prowadzenia się ofiary. Prawo maltańskie zaś uważa go za zbrodnię nie wobec kobiety, ale przeciw honorowi całej rodziny. W Bułgarii przestępca może uniknąć kary, jeśli ożeni się z ofiarą.
Problem gwałtu istnieje od początku gatunku ludzkiego. Już u Homera Helena Trojańska była symbolicznym pretekstem do rywalizacji i wszczęcia wojny, a mając wartość seksualno-prokreacyjną, kobiety były przede wszystkim cennym łupem. Dziś prokreacja nie ma tu znaczenia. W świecie współczesnego Zachodu celem gwałtu czy molestowania jest okazanie dominacji sprawcy nad ofiarą.
Wydaje się, że raczej szybkie zaspokojenie seksualne czy rozładowanie napięcia.
W mniejszym stopniu. Także wbrew utartym opiniom nie zdarza się to głównie kobietom z biednych czy patologicznych środowisk. Z badań wynika, że molestowanie seksualne częściej dotyka kobiety dobrze wykształcone, o wyższej zasobności portfela,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta