Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O jeden dotyk za daleko

16 grudnia 2017 | Plus Minus | Krzysztof Rawa
Olga Korbut – gimnastyczka ze Związku Radzieckiego, wielka gwiazda lat 70., podczas igrzysk 1972  w Monachium przeżywa to, że na poręczach zdobyła  tylko srebro. Po zakończeniu kariery wyjechała do USA,  a potem wyznała, że była przez trenerów bita i straszona
źródło: materiały prasowe
Olga Korbut – gimnastyczka ze Związku Radzieckiego, wielka gwiazda lat 70., podczas igrzysk 1972 w Monachium przeżywa to, że na poręczach zdobyła tylko srebro. Po zakończeniu kariery wyjechała do USA, a potem wyznała, że była przez trenerów bita i straszona

Molestowanie seksualne w sporcie nie jest odkryciem ostatnich miesięcy i akcji #metoo. Trwa od dekad, długo było przykrywane milczeniem ofiar. Teraz przyszedł czas mówienia.

Coraz częściej słyszymy informacje o trenerach molestujących dzieciaki, o przypadkach wykorzystywania delikatnej i pełnej emocji relacji mistrza i ucznia/uczennicy, nawet o gwałtach i podobnych przestępstwach, burzących krew nie tylko rodzicom, którzy oddali dzieci do sportu.

Mamy też nad Wisłą wyklutą przy okazji innych oskarżeń polską aferę z wykorzystywaniem seksualnym zawodniczek trenujących w kadrze Polskiego Związku Kolarskiego. W rubrykach sportowych wielu mediów są relacje z rozpraw sądowych, wyznania z przeszłości, opisy głośnych spraw w USA i Europie.

Ostatni przykład z Austrii: tydzień temu grupa byłych narciarek i narciarzy ze sławnej szkoły sportowej w Stams oskarżyła trenerów, nadzorców i kolegów o seksualną przemoc w latach 1970–2005. Alpejka Nicola Werdening (wcześniej Spiess, mistrzyni Austrii w zjeździe z 1975 roku) ujawniła, że została zgwałcona przez kolegę w internacie, gdy miała 16 lat.

Anonimowe wypowiedzi innych absolwentów ze Stams potwierdzają systematyczne molestowanie psychiczne i fizyczne, także w sposób, który w Polsce najbliższy jest okrucieństwu żołnierskiej fali, choć tak naprawdę trudno zakwalifikować opisywany w szczegółach przez świadków rytuał pasowania na narciarza, polegający na wlewaniu wosku narciarskiego w intymne otwory ciała. Sprawa bulwersuje Austrię, powstała specjalna komisja powołana przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10930

Wydanie: 10930

Zamów abonament