Najem lokali wycofanych z firmy nie daje prawa do ryczałtu
Wycofanie nieruchomości wykorzystywanych w działalności z ewidencji środków trwałych i zaprzestanie dokonywania dalszych odpisów amortyzacyjnych nie oznacza, że przestają one być związane z dotychczasową działalnością.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 października 2017 r. (II FSK 1487/17).
Stan faktyczny
Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową firmę. Posiada trzy nieruchomości gruntowe zabudowane budynkami i budowlami oraz trzy lokale, które wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej. Budynki i lokale wchodzące w skład tych nieruchomości zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Przychody z działalności przedsiębiorca opodatkowuje PIT na zasadach ogólnych. Zaznaczył jednak, że zamierza zaprzestać wykorzystywania nieruchomości do prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o PIT i wycofać je z ewidencji środków trwałych. Nie będzie ich dalej amortyzował. Nieruchomości chce wykorzystywać m.in. do najmu.
Przedsiębiorca zapytał, czy będzie miał prawo opodatkować przychody z najmu nieruchomości wycofanych z ewidencji środków trwałych ryczałtem ewidencjonowanym. Sam nie widział do tego przeszkód. W jego ocenie wycofanie nieruchomości z ewidencji środków trwałych i przeniesienie ich do jego majątku osobistego pozwala na ich wynajem poza działalnością gospodarczą. Przychody osiągane z tego tytułu zostały wskazane w ustawie o PIT jako osobne źródło i mogą być opodatkowane m.in. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Inaczej sprawę widział jednak fiskus. Stwierdził, że przychody uzyskiwane z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta