W razie rozwiązania spółki trzeba zrobić remanent
Jeżeli wniesienie budynku jako wkład do spółki cywilnej nie było opodatkowane VAT, to nie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku. Obiektu nie trzeba zatem wykazywać w remanencie likwidacyjnym sporządzanym dla celów VAT.
Tomasz Krywan
- Spółka cywilna, w której jest dwóch wspólników mających po 50 proc. udziałów, postanowiła na dzień 31 grudnia 2017 r. zakończyć działalność gospodarczą. Spółka posiada budynek. Został on wybudowany w latach osiemdziesiątych i używany do działalności gospodarczej ówczesnego właściciela. W roku 2009 został kupiony przez jednego ze wspólników na fakturę VAT ze stawką zwolnioną. Kilka miesięcy później została zawiązana spółka i budynek został wniesiony do spółki. Budynek został wyremontowany i zmodernizowany. Wysokość nakładów wynosiła 200 proc. Przyjęto go do użytkowania w 2010 roku. Czy w momencie likwidacji spółki (budynek nie zostanie sprzedany) powinniśmy wykazywać budynek w remanencie likwidacyjnym ze stawką VAT zwolnioną czy opodatkowaną? – pyta czytelniczka.
Przepisy o VAT przewidują obowiązek sporządzenia i opodatkowania tzw. remanentu likwidacyjnego. W ramach tego remanentu opodatkowaniu podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy (zob. art. 14 ust. 1 ustawy o VAT), w stosunku do których podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (zob. art. 14 ust. 4 ustawy o VAT). Obowiązek ten istnieje m.in. w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta