Jak ująć towar handlowy w spisie z natury
Jeżeli przedsiębiorca pośredniczy między producentami słomy a podmiotami nabywającymi ją do dalszej przeróbki, to słoma ta nie jest dla niego półfabrykatem wycenianym w remanencie według kosztów wytworzenia, tylko towarem handlowym.
Marcin Szymankiewicz
- Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na:
– kupowaniu skoszonej słomy zbóż oraz rzepaku,
– zbieraniu jej z pola za pomocą urządzeń, które słomę prasują, a następnie pakują w baloty,
– składowaniu jej w stogi,
– sprzedaży zapakowanej w baloty słomy do producentów podłoża pod hodowlę pieczarek lub producentów paliwa ekologicznego (peletu).
W trakcie procesu pakowania słomy (prasowanie plus owijanie sznurkiem lub siatką) nie zmienia ona ani właściwości fizycznych, ani chemicznych. Po dostarczeniu do producentów, w celu dalszej przeróbki, muszą oni słomę rozpakować (usunąć sznurki i siatkę), a następnie rozdrobnić. Przedsiębiorca rozlicza podatek dochodowy stawką liniową i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy balot słomy jest półfabrykatem i czy w związku z tym należy w inwentaryzacji sporządzanej na 31 grudnia 2017 r. wycenić go według kosztów wytworzenia? – pyta czytelnik.
U podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 ustawy o PIT a kosztami uzyskania
- powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta