Od 2018 r. świadczenia pozapłacowe z wyższą ulgą od PIT
Od nowego roku zaczną obowiązywać podwyższone limity kilku popularnych zwolnień podatkowych. Zmiany dotyczą m.in. niektórych świadczeń oferowanych przez pracodawców zatrudnionym osobom oraz byłym pracownikom. Chodzi tu np. o wsparcie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Nowy rok przynosi wiele modyfikacji w przepisach istotnych zwłaszcza z punktu widzenia zakładów pracy. Część z nich odnosi się do rozliczania świadczeń stawianych do dyspozycji załogi lub byłych pracowników.
Na szczególną uwagę zasługuje tu podniesienie przez ustawodawcę limitów paru wyłączeń z podstawy podatku dochodowego od osób fizycznych, z których najczęściej korzystają podmioty zatrudniające. Mowa tu m.in. o zwolnieniach z opodatkowania ulgowych usług i świadczeń finansowanych ze środków przeznaczonych na działalność socjalną.
Odrębne zasady
Katalog wyłączeń podatkowych w niektórych przypadkach różni się od zwolnień z oskładkowania, wskazanych w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej: rozporządzenie składkowe). Dotyczy to m.in. dopłat do wypoczynku dzieci pochodzących z innych źródeł niż zfśs, które:
- w całości należy oskładkowywać,
- są wolne od podatku – od 2018 r. do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2000 zł (a do końca 2017 r. – do kwoty 760 zł).
W przypadku rozliczania ww. bonusów wywołujących różne skutki w zakresie należności na rzecz ZUS i zaliczek podatkowych, trzeba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta