Rozliczenie za marzec przy nowej definicji niedzieli
Ustalając wysokość wynagrodzenia za niedzielną pracę, począwszy od marca 2018 r. placówki handlowe muszą stosować inną definicję niedzieli niż pozostali pracodawcy. Jeśli choć kilka minut pracy przypada u nich po północy w sobotę, zatrudniony ma prawo do normalnej płacy za czas przepracowany w kalendarzową niedzielę oraz do całego dnia wolnego lub – w drodze wyjątku – do stosownego dodatku.
Od 1 marca 2018 r. obowiązują nowe zasady zakazujące pracy w handlu (czyli procesu sprzedaży polegającego na wymianie towaru lub wyrobu na środki pieniężne) oraz wykonywania w placówce handlowej czynności z nim związanych (w tym czynności powiązanych z magazynowaniem towarów lub ich inwentaryzacją). Stało się to na mocy ustawy z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (DzU poz. 305). Jej przepisy wymusiły na podmiotach nimi objętych zmianę w organizacji pracy pracowników i osób zatrudnionych na podstawie umów prawa cywilnego (przede wszystkim zleceniobiorców).
Przywołany akt prawny nie modyfikuje ogólnych reguł odnoszących się do kwestii rozliczania pracy niedzielnej. Niemniej jednak ustanawia on nową definicję niedzieli, która różni się od tej zawartej w kodeksie pracy.
Niedziela niedzieli nierówna
W myśl nowych uregulowań:
- przez placówkę handlową należy rozumieć obiekt, w którym jest prowadzony handel oraz są wykonywane czynności związane z handlem, w szczególności: sklep, stoisko, stragan, hurtownię, skład węgla, skład materiałów budowlanych, dom towarowy, dom wysyłkowy, biuro zbytu – jeżeli w takiej placówce praca jest wykonywana przez pracowników lub zatrudnionych (np. zleceniobiorców),...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta