Pensja po przywróceniu z pominięciem okresu absencji
Jeśli pracownik po bezprawnym zwolnieniu z pracy chorował, a po przywróceniu na etat ma prawo do wynagrodzenia za 3 miesiące pozostawania bez pracy, to ten okres należy liczyć po upływie orzeczonej niezdolności do pracy.
- Bezpośrednio po rozwiązaniu stosunku pracy pracownik był do niej niezdolny i pobierał przez 3 miesiące zasiłek chorobowy. Wygrał proces o przywrócenie do pracy. Czy może teraz zażądać wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy, który rozpoczął się po upływie okresu pobierania zasiłku? – pyta czytelnik.
Tak. Czas pozostawania bez pracy, za który pracownikowi przywróconemu na etat przysługuje wynagrodzenie na podstawie art. 57 § 1 kodeksu pracy, nie musi obejmować miesięcy następujących bezpośrednio po rozwiązaniu stosunku pracy. W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmowane jest stanowisko, że okres pobierania zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego podlega odliczeniu od okresu pozostawania bez pracy, o którym stanowi art. 57 § 1 k.p....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta