Brexit to ryzyko destabilizacji
Michał H. Mrożek Zastosowanie zasady kraju trzeciego wobec Wielkiej Brytanii po jej wyjściu z Unii Europejskiej może doprowadzić do zachwiania sektora finansowego na Starym Kontynencie.
Zgodnie z przyjętym przez Wielką Brytanię harmonogramem dokładnie za rok od dziś brexit powinien stać się faktem. Wprawdzie Zjednoczone Królestwo zapewniło sobie ostatnio okres przejściowy, dzięki czemu wolny przepływ towarów, usług, kapitału i ludzi między tym krajem a 27 członkami Unii Europejskiej będzie istniał jeszcze przez 21 miesięcy po formalnym opuszczeniu Wspólnoty przez to państwo, ale czy to wystarczy na przygotowanie się na pobrexitową rzeczywistość? Mam pewne wątpliwości.
Niedoceniane finanse
Jako pracownika instytucji finansowej szczególnie niepokoi mnie niewystarczająca moim zdaniem uwaga poświęcana przyszłości sektora finansowego w Unii po tym „rozwodzie", niezależnie od tego, kiedy dokładnie to nastąpi.
Dużo czasu i energii poświęca się rozważaniom na temat przepływu ludności i wymiany handlowej, co jest jak najbardziej zrozumiałe z uwagi na liczne grono obywateli krajów unijnych mieszkających na Wyspach oraz ugruntowane relacje handlowe między Wielką Brytanią a – jak mówią Anglicy – kontynentem. Dla Polski kwestie te są szczególnie ważne ze względu na ponadmilionową społeczność naszych rodaków mieszkających i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta