Ciąża nie chroni przed zwolnieniem grupowym
Przeprowadzając grupową redukcję etatów, pracodawca może definitywnie rozwiązać umowę o pracę z pracownicą w ciąży. Nie musi wówczas wskazywać innych kryteriów wyboru niż te, które uzasadniają zwolnienie grupowe.
Do takiego wniosku, kontrowersyjnego z punktu widzenia polskich przepisów, doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 22 lutego 2018 r. w sprawie Jessica Porras Guisado przeciwko Bankia SA i innym (C-103/16).
O co chodziło
W omawianej sprawie pracodawca podjął decyzję o przeprowadzeniu zwolnienia grupowego. Po przeprowadzeniu konsultacji z działającymi u niego związkami zawodowymi jako przedstawicielami pracowników, zawarto porozumienie dotyczące w szczególności planowanego zwolnienia grupowego. W porozumieniu określono także kryteria doboru pracowników do zwolnienia.
Pracodawca i związki zawodowe ustalili, że zwolnienie grupowe nie obejmie dwóch grup pracowników. Po pierwsze, jeżeli w firmie zatrudnieni są jednocześnie oboje małżonkowie, to zwolnienie może objąć tylko jednego z nich. Drugą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta