Podwójne życie Pana Cogito
Ceniony na świecie książę poetów, ale i mitoman, Ober-Dionizos z chorobą alkoholową, prowokator na granicy warcholstwa – taki złożony portret przynosi książka „Herbert. Biografia" Andrzeja Franaszka.
Dwa tomy, prawie 2 tysiące stron, setki źródeł, galeria zdjęć złożyły się na długo oczekiwaną książkę Andrzeja Franaszka, autora imponującej biografii Czesława Miłosza. Spełnione intencje Franaszka dobrze wyraża jego deklaracja: „Życiorys Zbigniewa Herberta jest wyjątkowo skomplikowany (...) Czasem musiałem pisać o kwestiach naprawdę trudnych, mogłem się przy tym nieco pocieszać zaleceniem, którym Herbert opatrzył pracę innego biografa: »niech Pan nie zrobi z niego gipsowego świętego, takiego – wie pan – w niebieskim kolorze«. Tego z pewnością nie zrobiłem. Ale też nie zapominałem, że piszę o autorze wierszy, które od lat trzydziestu zapierają mi dech w piersiach".
Trzeba dodać, że Franaszkowi przypadła rola łatwiejsza niż Joannie Siedleckiej, która, publikując w 2002 roku „Pana od poezji", wzięła na siebie trud obnażenia konfabulacji Herberta na temat zafałszowanej akowskiej przeszłości i moralnych dwuznaczności poety, które niewiele miały wspólnego z „Potęgą smaku" i „Przesłaniem Pana Cogito".
Prawda i zmyślenie
Urodził się we Lwowie 29 października 1924 r. i nie zawsze mógł o swojej historii mówić wprost, a wpisywało się w nią również mauzoleum Obrońców Lwowa z napisem „Umarli, byśmy mogli żyć jako ludzie wolni".
Austriacki przodek Franciscus Herbert pojawił się w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta