Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praca organiczna lat wojennych

14 kwietnia 2018 | Plus Minus | Katarzyna Płachta
O wznoszenie zrębów państwa w Belwederze dyskutowali profesorowie: (siedzą, od najbliższego) prowadzący debatę Włodzimierz Suleja, Janusz Mierzwa, Andrzej Chwalba, Waldemar Kozyra i Robert Litwiński.
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Rzeczpospolita
O wznoszenie zrębów państwa w Belwederze dyskutowali profesorowie: (siedzą, od najbliższego) prowadzący debatę Włodzimierz Suleja, Janusz Mierzwa, Andrzej Chwalba, Waldemar Kozyra i Robert Litwiński.

Nie bez znaczenia okazało się choćby przygotowywanie projektów aktów prawnych. Dzięki temu w momencie odzyskania niepodległości mieliśmy już gotowe ustawy, które od ręki można było wykorzystać. Bez tego rodzaju prac koncepcyjnych niepodległa Rzeczpospolita tak szybko by nie powstała i nie stałaby się w miarę sprawnie zarządzanym państwem.

Debata historyków zaproszonych przez Kancelarię Prezydenta i IPN

Dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej

Już po raz siódmy spotykamy się, dyskutując o ważnych kwestiach dotyczących odzyskania naszej niepodległości. Mnie osobiście przez dłuższy czas zastanawiało, jak to się stało, że Polska mimo dziesięcioleci niewoli tak szybko się zorganizowała i tak szybko zaczęły tu działać instytucje państwowe. Czy było to spowodowane tym, że ta namiastka polskiego państwa istniała dzięki aktowi 5 listopada, od którego zaczęliśmy te spotkania? O tym będą dyskutować profesorowie zaproszeni na dzisiejszą debatę „Wznoszenie zrębów państwa".

Prof. Włodzimierz Suleja (moderator)

Nasza debata pokaże swoisty paradoks dotyczący budowania państwa w momencie, kiedy państwa jeszcze nie ma. Zwłaszcza doświadczenia galicyjskie, które przekładały się na formowanie państwowości, i zaczyn lubelski znajdą tutaj swoje odbicie.

Jednak rozwiązania formalnoprawne i pomysły na to, jak owe zręby państwowości wznosić, nie były zawieszone w próżni. Odnosiły się do określonych tradycji. Dysponowaliśmy przecież różnymi, obecnymi w obszarze myśli politycznej rozwiązaniami, poczynając od czasów I Rzeczypospolitej, poprzez funkcjonowanie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11027

Wydanie: 11027

Zamów abonament