Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Historia nigdy nie jest czarno-biała

21 kwietnia 2018 | Plus Minus | Jan Rojewski
Piotr Zychowicz, historyk, publicysta.
autor zdjęcia: Bartłomiej Zborowski
źródło: PAP
Piotr Zychowicz, historyk, publicysta.

W Polsce istnieją dwa obozy, jeden Wyklętych wybiela, drugi demonizuje. Ja idę swoją drogą – mówi autor książki „Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych" Piotr Zychowicz.

Plus Minus: Panie Piotrze, co się stało?

Pyta pan o moją książkę? To jest obrona honoru polskiej prawicy. Proszę sobie wyobrazić taką sytuację – za sto lat historycy zasiądą do zbadania prądów intelektualnych III RP. Ktoś powie, że ówczesna prawica była okropna, bo stworzyła całkowicie bezkrytyczny kult Żołnierzy Wyklętych, objęła nim nawet tych żołnierzy, którzy dopuszczali się niegodnych czynów. I milczała na temat ich niechlubnych dokonań. Wtedy inny badacz wstanie i powie, że to nieprawda, bo był taki prawicowiec, nazywał się Piotr Zychowicz, który w 2018 roku napisał uczciwą książkę, w której skonfrontował się z niewygodnymi faktami i która w obiektywny sposób opisała zbrodnie podziemia.

A nie ma pan wrażenia, że swoją działalnością publicystyczną jako redaktor naczelny „Historii Do Rzeczy" pan ten mit kreuje? Teksty afirmatywne wobec podziemia niepodległościowego pojawiają się w każdym numerze.

Oczywiście, że tak. Uważam bowiem Żołnierzy Wyklętych za bohaterów. Oni walczyli o słuszną sprawę, o niepodległość Polski i wolność jednostki. Rzucili wyzwanie najbardziej totalitarnemu systemowi, jaki znał ówczesny świat. Cieszę się, że w Polsce panuje ich kult. Moja duma z dokonań podziemia nie oznacza jednak, że w obronie pięknej legendy mam cenzurować fakty, które do niej nie pasują. Historia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11033

Wydanie: 11033

Zamów abonament