Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zarządzać ryzykiem korupcji

04 maja 2018 | Prawo w biznesie | Aleksandra Berger

Każdy co najmniej średni przedsiębiorca będzie musiał wkrótce obowiązkowo wdrożyć procedurę antykorupcyjną pod groźbą sankcji.

Wraz z wejściem w życie ustawy o jawności życia publicznego (dalej: „ustawa") przed przedsiębiorcami stanie poważne wyzwanie dostosowania się do nowych przepisów. Rok 2018 obfituje w liczne zmiany prawne dotyczące wprowadzania rozwiązań, dzięki którym działania przedsiębiorców będą musiały być zgodne z prawem. Takie rozwiązania prawne proponuje również projekt ustawy nakładający na przedsiębiorców obowiązki opracowania i wdrożenia w strukturach przedsiębiorstwa procedury antykorupcyjnej, a także środków zapewniających ochronę sygnalistów, czyli osób zgłaszających nieprawidłowości w firmie. O ile sama idea wprowadzenia procedury antykorupcyjnej wydaje się słuszna, jako środek do zapewniania uczciwości w biznesie, o tyle jednak analiza projektowanych przepisów nasuwa szereg wątpliwości związanych z wdrożeniem nowych obowiązków i wysokością kar finansowych.

Zgodnie z projektem ustawy z 8 stycznia 2018 r., ustawa miała wejść w życie 1 marca 2018 r.. Jednak prace nad projektem ustawy wciąż trwają. Zgodnie z przewidywaniami projektodawców termin wejścia w życie ustawy to pierwsza połowa tego roku. Przepisy ustawy dotyczące opracowania i wdrożenia procedur antykorupcyjnych w firmach mają wejść w życie po 6 miesiącach od dnia wejścia w życie ustawy. Przewidywane vacatio legis daje stosunkowo krótki termin, aby dostosować się do nowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11042

Wydanie: 11042

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament