Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polscy ubezpieczyciele chcą zmian w prawie europejskim

04 maja 2018 | Ekonomia i rynek

Jan grzegorz prądzyński | Problemem jest to, że na rynku ubezpieczeń obowiązkowych działają i mogą działać firmy niekontrolowane pod względem finansowym – mówi Reginie Skibińskiej prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Przed branżą ubezpieczeniową stoją nowe wyzwania związane z uchwałami Sądu Najwyższego. Przyznają one prawo do zadośćuczynienia z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku bliskim osób, które na skutek czynu niedozwolonego doznały ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jak ubezpieczyciele widzą problem rosnących wypłat?

Jan Grzegorz Prądzyński:

To nie jest do końca nowe wyzwanie. Wciąż chodzi o zachowanie równowagi na rynku między wypłacanymi odszkodowaniami a wpłacanymi składkami.

Ostatnio ubezpieczycielom udało się tę równowagę osiągnąć.

Udało się to dzięki dużym podwyżkom cen OC w końcówce 2016 i 2017 roku. Równowaga dotyczyła zamkniętego katalogu, na podstawie którego są wypłacane odszkodowania. Od początku mówiliśmy, że jeśli ten katalog będzie otwierany co chwilę, powstanie problem nieprzewidywalnie rosnących wypłat. Problem z nowymi tytułami jest taki, że oprócz świadczeń za bieżące szkody, ubezpieczyciele płacą też stare sprawy. W szkodach osobowych jest to do 20 lat wstecz.

Nowy tytuł...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11042

Wydanie: 11042

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament