Mały Alfie, ofiara wielkiej wojny
Śmiertelnie chory chłopczyk z Liverpoolu znalazł się w samym centrum kluczowego dla naszej cywilizacji sporu. Jednak medialna otoczka sprowadziła prawdziwy dramat do poziomu tragicznej groteski.
Drogi czytelniku, lub – jeszcze lepiej – droga czytelniczko: przypomnij sobie jasne, promienne, pełne radości oczy twego dziecka" – pisał w eseju „The Principle of Objectivation" (z ang. – „Reguła obiektywizacji") jeden z najbardziej przenikliwych umysłów naszej epoki, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Erwin Schrödinger – Niech ci potem fizycy powiedzą, że w obiektywnej rzeczywistości nic nie emanuje z tych oczu... W 'rzeczywistości'! Co za dziwaczna rzeczywistość! Wydaje się, że zaginęło w niej coś ważnego".
W ten prosty sposób, przed 60 laty, rozważając problemy świadomości i materii, jeden z twórców mechaniki kwantowej ujmował napięcie pomiędzy dwoma różnymi sposobami myślenia i wrażliwości istniejące w umysłach współczesnych ludzi.
Dwa racjonalizmy
Pierwszy z nich nazwałbym „racjonalizmem zamkniętym", który uznaje za prawdziwe jedynie naukowe wyjaśnienia rzeczywistości. Cała reszta ludzkich doznań i wytworów – wedle jego wyznawców – jest w mniejszym lub większym stopniu realizacją genetycznego kodu i jego ludzkiego wytworu – kultury.
Nazywam ten racjonalizm „zamkniętym", używając tego słowa opisowo, a nie wartościująco. Z definicji jest on bowiem zamknięty na transcendencję, która – wedle tego sposobu myślenia – może być co najwyżej stanem psychicznym odczuwanym przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta