Dajemy iluzoryczną wolność
Wsobność młodego pokolenia jest pochodną tego, jak dzieci są traktowane przez rodziców. Jeżeli dziecko cały czas się monitoruje, to ono zaczyna czuć, że jest rodzajem projektu. A przecież szczęśliwe będzie dopiero wtedy, kiedy będzie chciało być szczęśliwe - mówi Zbigniew Popowski, instruktor harcerski.
Plus Minus: Od 2017 r. harcerz ZHP, zamiast nie pić i nie palić, ma być wolny od nałogów. Zmianę tego punktu prawa harcerskiego zinterpretowano jako furtkę przyzwalającą na używki. Była burza?
Bardzo duża. Dla mnie oraz innych konserwatystów ze Związku ta zmiana spłaszcza ideę. Niektórzy tłumaczyli, że dziś jest więcej nałogów niż tytoń i alkohol, więc trzeba zapis rozszerzyć. Ale przecież nic nie broniło, żeby zostawić dawny zapis oryginalny i dodać fragment o nałogach.
Czemu się tak nie stało?
Sądzę, że starsi harcerze chcieli mieć spokój i nie mieć wyrzutów sumienia, jak sobie od czasu do czasu wypiją, bo są przecież dorośli. A tymczasem to była wartość, która nas odróżniała. Pokazywała, że można nie pić i że to jest po prostu mądre.
Alkohol wśród harcerzy jest czymś powszechnym?
Jestem pewien, że większość dorosłych instruktorów pije.
Może dobrze, że skończono z hipokryzją.
Poprzeczka zasad powinna wisieć powyżej naszych możliwości, bo tylko wtedy będzie motywacją. Ciekawe jest to, że zrobiono badanie wśród harcerzy w wieku 15–25 lat, gdzie zadano im dwa pytania: „Czy miałeś kontakt z alkoholem?" i „Czy chciałbyś, aby punkt 10 regulaminu został zmieniony?". Na pierwsze z nich 80 proc. młodzieży odpowiedziało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta