Zwolnienia grupowe czasem lepsze niż zachęty do odejścia
REDUKCJE | Odmowa rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem w przypadku programu dobrowolnych odejść może stanowić naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Przy grupówkach szef może zwolnić, kogo chce.
Względnie dobra sytuacja na rynku pracy w naturalny sposób zmniejsza zainteresowanie kwestiami zwolnień. Doświadczenie podpowiada jednak, że to tylko kwestia czasu.
Temat już przerobiony
Za sprawą powszechnie obserwowanych zmian w organizacji pracy, „internetyzacji" handlu i usług, automatyzacji produkcji, a także wynikającego z różnych przyczyn naturalnego zanikania niektórych zawodów i specjalności, problem sprawnej restrukturyzacji zatrudnienia niechybnie wróci. Czy potrafimy wykorzystać doświadczenia, jakie wynieśliśmy z okresów, gdy urzędy pracy były zasypywane informacjami o zwolnieniach, czy też na nowo będziemy wymyślać to, co już zostało wymyślone i sprawdzone w praktyce?
Weźmy dla przykładu programy dobrowolnych odejść (PDO). Ich historia nie jest wprawdzie zbyt długa, ale za to bardzo ciekawa.
Profit za rezygnację z etatu
Instytucja ta pojawiła się w firmach, które poszukiwały alternatywnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta