Gotyk w remoncie
dziedzictwo kulturowe | Montaż ogrzewania podłogowego, remont stropów, sklepień, organów, czy wreszcie żmudna rekonstrukcja XVI-wiecznego obrazu – to tylko niektóre prace wykonywane w koszalińskiej katedrze dzięki unijnej dotacji. Podobnie jak w 12 innych gotyckich kościołach Pomorza Zachodniego.
W koszalińskiej katedrze remont trwa już od końca zimy. Wtedy też kościół został zamknięty dla wiernych.
- Katedra jest wyłączona z użytku duszpasterskiego aż do końca prac, tj. do października - mówi „Rzeczpospolitej" ks. Henryk Romanik, proboszcz koszalińskiej parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.
Remont jest naprawdę spory. Koszalińska katedra to trzynawowa bazylika z wysoką na 56 metrów wieżą. Została wybudowana w XIV wieku, ale jak wszystkie kościoły z tak długą historią była wielokrotnie modyfikowana. Obecnie trwa największy remont od dziesięcioleci.
- Poprzedni, znacznie mniejszy, był w latach 2008-2010 i obejmował remont niektórych elementów dachu, prezbiterium czy też ścian. Finansowanie pochodziło z tzw. Funduszu Norweskiego - opowiada ks. Henryk Romanik.
Obecny remont ma służyć nie tylko parafianom, ale i turystom. Oprócz typowych prac remontowych dotyczących zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej konstrukcji budynku zostanie zamontowane ogrzewanie podłogowe, wyremontowane zostaną organy, a na tablicach informacyjnych znajdą się informacje o katedrze i to w trzech językach (polskim, angielskim i niemieckim) oraz napisane alfabetem Braille'a. W ramach remontu witraże zostaną zabezpieczone szkłem ochronnym, a w bocznej nawie stanie obraz „Ostatnia wieczerza". To cenny zabytek renesansowego malarstwa z XVI wieku, który już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta