Bank musi się liczyć z mozolną korektą w VAT
wyrok | Koszty dodatkowe związane z obsługą leasingu finansowego to element dostawy, a nie osobna usługa – uznał warszawski WSA.
Leasing to umowa, z której bardzo chętnie korzystają polscy przedsiębiorcy. Od strony podatkowej ta forma wynajmu przyprawia jednak o ból głowy nie tylko tych, którzy z niego korzystają, ale i tych, którzy go oferują. Spory dotyczą rozliczenia go głównie w podatkach, dochodach i VAT. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozsądził kolejny spór i tym razem szala zwycięstwa przechyliła się na stronę fiskusa.
Razem czy osobno
Sprawa dotyczyła VAT od opłat dodatkowych naliczanych przy leasingu finansowym. We wniosku o interpretację bank wyjaśnił, że zawiera z klientami umowy leasingu finansowego. Na opłaty leasingowe składa się część kapitałowa oraz część odsetkowa. Część kapitałowa stanowi spłatę wartości początkowej np. auta, a odsetkowa jest wynagrodzeniem odzwierciedlającym koszty finansowania zakupu przedmiotu leasingu, którymi obciążany jest korzystający.
Bank tłumaczył, że wydanie przedmiotu leasingu, np. auta w wykonaniu umowy traktuje jako dostawę towaru. Podstawą jej opodatkowania jest cała kwota należna wynikającą z umowy tj. część kapitałowa i finansowa (odsetkowa) rat leasingowych.
Z wniosku wynikało jednak, że zgodnie z przyjętymi ogólnymi warunkami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta