Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tak łatwo odmówić wypłaty odprawy emerytalnej

02 sierpnia 2018 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk
źródło: Rzeczpospolita

UPRAWNIENIA | Nawet jeśli pracownik przejdzie na emeryturę później niż w dniu rozwiązania umowy o pracę, nie traci prawa do odprawy emerytalnej. W międzyczasie nie może jednak podjąć żadnej pracy ani pobrać zasiłku dla bezrobotnych, zaś przejście na świadczenie musi nastąpić w krótkim czasie. Rafał Krawczyk 
sędzia Sądu Okręgowego 
w Toruniu

- 15 września br. pracownik osiągnie wiek emerytalny i chce ubiegać się o emeryturę. Jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony, która wskutek upływy czasu ulegnie rozwiązaniu z 31 sierpnia 2018 r. Szef oświadczył mu, że jeśli nie podpisze nowej umowy, nie dostanie odprawy emerytalnej. Z kolei pracownik boi się, że gdy podpisze nową umowę, to i tak firma będzie unikała wypłaty odprawy, twierdząc, że stosunek pracy ustał nie w wyniku przejścia na emeryturę, a upływu czasu. Czy w takiej sytuacji zatrudniony ma jakąkolwiek szansę na uzyskanie odprawy emerytalnej bez przedłużania umowy, czy może mu ona przepaść? – pyta czytelniczka.

Związek czasowy między zakończeniem zatrudnienia a przejściem na emeryturę będzie w tej sytuacji na tyle niewielki, że pracownik będzie mógł skutecznie domagać się odprawy. Gdyby pracodawca nie chciał jej wypłacić, może skierować pozew o zapłatę do sądu.

Literalne rozumienie...

Literalnie wykładając przepisy, etatowiec nie miałby prawa do odprawy. Restrykcyjna wykładnia powodowałaby jednak łatwą możliwość takiego manipulowania terminami obowiązywania umów przez pracodawców, aby możliwe było uniknięcie wypłaty świadczenia. Dlatego w orzecznictwie Sądu Najwyższego zaaprobowano bardziej liberalne podejście do zasad wypłacania odpraw emerytalnych.

Nie zawsze jednak uzyskanie odprawy, szczególnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11118

Wydanie: 11118

Spis treści
Zamów abonament